Seuralle kolmas sija Pirkanmaan Junnutourin kokonaiskilpailussa

Seuran junioreiden pääasiallisen kilpailukiertueen Pirkanmaan Junnutourin (PJT) kilpailukausi on saatu päätökseensä. Finaali pelattiin Tammer Golfissa 1.8.

Junioreiden kilpailutoimintaan on viime aikoina panostettu lisää mm. luomalla erillinen kilparyhmä. Jo viime vuonna osallistujamäärämme olivat kisojen kärkipäässä ja menestystäkin tuli. Tänä vuonna tahti on jatkunut. Tammer Golfin finaalissakin meiltä oli mukana 8 junnua.

Kilpailuaktiivisuus oli hyvää läpi kauden. Uutinen kauden avauskilpailusta kotikentällä Messukylässä on nähtävissä tästä linkistä. Avajaiskilpailussa teimme ennätyksen 11 osallistujalla.

Menestyksellisesti kauden kohokohta oli Joona Kankaanrannan henkilökohtaisen sarjan voitto Lakeside Golfin osakilpailussa 29.6.

Tammer Golfin finaalissa parhaiten pelasivat neljänneksi sijoittunut Arttu Juvonen 20pb sekä muut kymmenen joukkoon sijoittuneet Joona Kankaanranta 18pb sekä Paavo Nurmi 17 pb.

Kokonaiskilpailussa sijoitumme tänä vuonna hienosti kolmanneksi. Jätimme mm. aktiivisesta junioritoiminnasta tunnetun Golf Pirkkalan taaksemme. Viimeisenä kolmena kautena olemme sijoittuneet kokonaiskilpailussa neljänneksi joten nyt nousimme tauon jälkeen palkintopallille. Kokonaiskilpailun voitto ja ensi vuoden järjestelyvastuu meni Nokia River Golfiin.

Kiitokset kaikille junioreillemme kilpailuihin osallistumisesta ja onnittelut hienosti menneestä kaudesta! Vielä on jälkellä yksi meidän oma kilpailu eli Junioreiden 9r Mestaruuskilpailut isolla kentällä tiistaina 8.8. klo 14 alkaen.

 
Pirkanmaan Junnutour kokonaiskilpailu 2017 lopputulokset:

1. Nokia River Golf 179p

2. Tammer Golf 153p

3. Pirkanmaan Golf 111p

4. Golf Pirkkala 93p

5. Hiisi Golf 63p

6. Lakeside Golf 39p

7. Ikaalisten Golf 12p

 

Seuran juniorit Tammer Golfissa PJT:n finaalissa 1.8.