Kapteeniston palsta

Pakollinen tasoitustarkastus (Handicap Review; HR) on tehty PirG:n jäsenille 16.1.2017. Kyseessä on siis entinen tasoituksen vuositarkastus (AHR), minkä nimi on kuitenkin muutettu sen takia että tarkastus voidaan tarvittaessa tehdä kauden aikana myös useammin kuin kerran. PirG:n jäsenille se tehdään pääsääntöisesti vain kerran vuodessa tammikuussa.

Tasoitustarkastuksen yhteydessä ne pelaajat, jotka eivät palauttaneet vähintään neljää (4) tasoituskierrosta järjestelmään kauden 2016 aikana menettivät aktiivisen EGA-tasoituksen. Aktiivisen tasoituksen huomaa *-merkistä tasoituksen perässä NexGolfissa. Ainoa käytännön merkitys on että kilpailuissa tasoituksellisissa sarjoissa palkintojen vastaanottamiseen edellytetään aktiivista EGA-tasoitustusa. Myös joihinkin kilpailuihin (esim. seuran klubiviikkokisa) osallistumiseen edellytetään aktiivista EGA-tasoitusta. Ei-aktiivinen tasoitus muuttuu automaattisesti takaisin aktiivisesti kun pelaaja on palauttanut kolme uutta tasoituskierrostulosta kaudella 2017.

Tasoitustarkastuksen (HR) tarkoituksena on parantaa pelaajan tasoituksen ja pelitaitojen vastaavuutta. AHR:n muututtua HR:ksi laskentakaavoihin tuli muutoksia, joiden johdosta tarkastus muuttaa pelaajan tasoitusta entistä harvemmin. Tasoitustarkastukseen otetaan mukaan vain ne pelaajat ketkä ovat palauttaneet vähintään neljä (4) tasoituskierrostulosta viimeisen vuoden aikana ja vähintään 8 tasoituskierrostulosta edellisen kahden vuoden aikana. Näin ollen tasoitustarkastus ei koskenut edes kaikkia aktiivisen EGA-tasoituksen omaavia pelaajia. Muutamalla oli tilanne että olivat kyllä palauttaneet 4-7 korttia kauden 2016 aikana mutta 8 kortin määrää ei saatu kasaan kauden 2015 avullakaan. Tasoitustarkastus ei myöskään koske tasoitusryhmän 6 (hcp 37-54) pelaajia.

Niille, joille tarkastus tehtiin, ainoastaan 26 pelaajalla tasoitus muuttui 16.1. Näistä 25:lla nostavasti joko +1,0, + 2,0 tai +3,0 ja ainoastaan yhdellä pelaajalla laskevasti -1,0.

Tarkastakaa oma tasoituksenne NexGolfista ja jos on kysyttävää, ottakaa yhteyttä kapteeniin.

Ajanvaraus

Aukioloajat

Toimisto:

Ma - Su klo 8.30 - 20.30

La 08.30 - 19.00

(050 564 9994, pirgolf@gmail.com)

Kentät:

Avoinna

Range:

Ma - Su klo 07.00 - 21.00

La  07.00 - 19.00

Toimii lähimaksulla ja 2€ kolikolla

  


  

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

PirG KESÄLEHTI 2020 valmis 01


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169