Jäseneksi Pirkanmaan Golfiin!

Etsitkö hyvää seuraa? Miksi kannattaa liittyä meille?
 • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
 • Kaksi yhdeksän väyläistä golfkenttää. Messukylä (par 34) ja Vanhan kirkon kenttä (par 27).
 • Peliaikoja kentiltä saa yleensä joustavasti.
 • Käytössäsi huippusuosittu range.
 • Kilpailut järjestetään vain seuran jäsenille, muutama kilpailu avoinna kaikille.
 • Jäsenille suunnatut hauskat ja suositut pelimatkat.
 • Jäsenille edullisemmat greenfee ja pelikausimaksut.
 • Mukava ja rento ilmapiiri.
 • Sijainti. Vireä kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista.
Koulutuksen teemavuosi 2022 Messukylässä:

 • Golfin tänä tai viime vuonna aloittaneille Pirkanmaan Golfin jäsenille järjestetään alkukauden ajan joka viikko pro-tasoisen valmentajan vetämiä golfklinikoita. Klinikoilla voi varmistaa osaamistaan, oppia uutta tai hioa vielä harjoitusta vaativia golfin osa-alueita.
 • Klinikat pidetään tiistaisin ja perjantaisin klo 16:30-17:30 ajanjaksolla 17.5.–29.7.
 • Klinikoille osallistuminen on veloituksetonta Pirkanmaan Golfin jäsenille. Lue lisää tästä linkistä.
Kenttäpelaamisen tukena golftutorit:
 • Uutuutena koulutuksen teemavuonna 2022 pelaajien käyttöön lanseerataan golftutorointi.
 • Hiljattain golfin aloittaneille pelaajille tarjotaan mahdollisuus pelata kokeneemman golffarin seurassa par 3 -kentällä. Golftutor tarjoaa paitsi mukavaa peliseuraa, myös tarvittaessa erilaisia neuvoja kenttäpelaamiseen liittyen.
 • Tutortoimintaan mukaan otetaan noin 10 eri-ikäistä, kokenutta golffaria. Golftutoreiden tiedot julkaistaan klubilla ja kotisivuilla kauden alkaessa. Golftutorit ilmoittavat kauden aikana säännöllisestä lähtöjä joihin pelaajat voivat ilmoittautua mukaan caddiemasterin tai NexGolfin kautta.

Pirkanmaan Golf ry:n vuoden 2022 jäsenmaksut:

 • Aikuinen:  Jäsenmaksu  95 € 
 • Juniorit:    Jäsenmaksu  56 € (v. 2004 syntyneet ja nuoremmat).

 

Liity jäseneksi     Lue Citygolfia Messukylässä-lehti   ICON Facebook   

pirkanmaan golf pienempi Seuran ajankohtaista

Golfkierroksella viihtymiseen vaikuttavat myös pelinopeus sekä kentän kunto. Golfkierroksella tulee pyrkiä pelaamaan ripeästi ja joustavasti. Jos ryhmäsi jää jälkeen edellä menevästä ryhmästä ja takana on ruuhkaa, takana tuleva nopeampi ryhmä tulisi päästää ohitse.

Kentän kunnosta huolehtiminen on kaikkien pelaajien yhteinen asia. Pelaajan edellytetään jättävän kentän siihen kuntoon, jossa se oli ennen pelaajan pelikierrosta. Tämä tarkoittaa mm. irronneiden turpeiden asettamista takaisin paikoilleen ja lyöntijälkien huolellista paikkaamista. Bunkkerissa jäljet tasoitetaan haravalla ja viheriöillä pallon alastulojälkien korjaamiseen käytetään griinihaarukkaa. Näin toimimalla parannamme yhdessä kaikkien pelaajien viihtyvyyttä golfkentällä.

Erityisesti ruuhka-aikoina kenttävalvojan merkitys korostuu


Ensi kaudella toimintansa aloittaa Pirkanmaan Golfin seura-aktiiveista koottu kenttävalvontatiimi, joka järjestää kenttävalvontaa ruuhka-aikoina. Tiimissä on mukana toistakymmentä aktiivista jäsentämme.

Golfautolla kiertävän valvojan tehtävänä on varmistaa peliryhmien sujuva eteneminen sekä tarvittaessa ohjeistaa pelaajia. Valvoja kiertää isolla kentällä sekä Par 3-kentällä. Valvojan tunnistaa golfauton tekstistä sekä keltaisesta liivistä.

Kenttävalvojien talkooporukkaan mahtuu vielä muutamia innokkaita mukaan. Jos olet kiinnostunut osallistumaan toimintaan ja tekemään kesän aikana välillä kenttävalvontakierroksia, ota yhteyttä. Valvojille järjestetään yhteinen perehdytystilaisuus kauden alussa ja valvontakierroksia tekeville kuuluu pieni palkkio.

Janne Riitakorpi
050-4379729
janne.riitakorpi@gmail.com


PirkanmaanGolf etikettikorttiA6 1 3 1

 

Ajanvaraus

Ajankohtaista

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Avoinna seuraavasti:

Su 15.5. klo 10-18

Ma 16.5. klo 10-18

Ti 17.5. klo 10-18

Ke 18.5. klo 10-18

To 19.5. klo 10-18

toimisto@pirg.fi

050 564 9994

Kentät:

Suljettu.
 
Arvioitu avaaminen: 18.5. Talvigriineille

Range:

Ark. klo 8 - 21

La - Su klo 8 - 19

   

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

PirG lehti 2022 3 01


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram