Jäseneksi Pirkanmaan Golfiin!

Etsitkö hyvää seuraa? Miksi kannattaa liittyä meille?
 • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
 • Kaksi yhdeksän väyläistä golfkenttää. Messukylä (par 34) ja Vanhan kirkon kenttä (par 27).
 • Peliaikoja kentiltä saa yleensä joustavasti.
 • Käytössäsi huippusuosittu range.
 • Kilpailut järjestetään vain seuran jäsenille, muutama kilpailu avoinna kaikille.
 • Jäsenille suunnatut hauskat ja suositut pelimatkat.
 • Jäsenille edullisemmat greenfee ja pelikausimaksut.
 • Mukava ja rento ilmapiiri.
 • Sijainti. Vireä kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista.
Koulutuksen teemavuosi 2022 Messukylässä:

 • Golfin tänä tai viime vuonna aloittaneille Pirkanmaan Golfin jäsenille järjestetään alkukauden ajan joka viikko pro-tasoisen valmentajan vetämiä golfklinikoita. Klinikoilla voi varmistaa osaamistaan, oppia uutta tai hioa vielä harjoitusta vaativia golfin osa-alueita.
 • Klinikat pidetään tiistaisin ja perjantaisin klo 16:30-17:30 ajanjaksolla 17.5.–29.7.
 • Klinikoille osallistuminen on veloituksetonta Pirkanmaan Golfin jäsenille. Lue lisää tästä linkistä.
Kenttäpelaamisen tukena golftutorit:
 • Uutuutena koulutuksen teemavuonna 2022 pelaajien käyttöön lanseerataan golftutorointi.
 • Hiljattain golfin aloittaneille pelaajille tarjotaan mahdollisuus pelata kokeneemman golffarin seurassa par 3 -kentällä. Golftutor tarjoaa paitsi mukavaa peliseuraa, myös tarvittaessa erilaisia neuvoja kenttäpelaamiseen liittyen.
 • Tutortoimintaan mukaan otetaan noin 10 eri-ikäistä, kokenutta golffaria. Golftutoreiden tiedot julkaistaan klubilla ja kotisivuilla kauden alkaessa. Golftutorit ilmoittavat kauden aikana säännöllisestä lähtöjä joihin pelaajat voivat ilmoittautua mukaan caddiemasterin tai NexGolfin kautta.

Pirkanmaan Golf ry:n vuoden 2022 jäsenmaksut:

 • Aikuinen:  Jäsenmaksu  95 € 
 • Juniorit:    Jäsenmaksu  56 € (v. 2004 syntyneet ja nuoremmat).

 

Liity jäseneksi     Lue Citygolfia Messukylässä-lehti   ICON Facebook   

pirkanmaan golf pienempi Seuran ajankohtaista

Takana on hieno, kunnon talvi pakkasineen ja monella meistä on varmasti satoja hiihdettyjä kilometrejä pitkin valkoisia latuja ja hankia. Parasta mahdollista peruskunnon hankintaa ja mielen virkeyttä. Nyt on lupa odottaa kaunista kesää ja iloita siitä, että pari vuotta kiusannut epidemia on toivottavasti ohi.

Messukylän naistoimikunta on kevään aikana kokoontunut useasti miettimään kesän toimintaa.

Kesäkuun alussa 6.6. järjestämme tutustumisillan. Tarkoituksena on kutsua uusia jäseniä sähköpostilla. Illan ohjelmassa on tutustumista toisiimme, puhetta tästä mukavasta meitä yhdistävästä harrastuksesta ja tarjolla on pientä purtavaa.

8.6. on perinteinen kirpputori, joten jo nyt voi kaivella kaappeja ja varastoja, josko jotain myytävää tai vaihdettavaa löytyisi. Lisätietoja Marja Leenalta.

12.6. on suosittu MMPS eli Messukylän Mimmien Perinteinen scramble.  Tänä vuonna on kukkateema ja pelimuotona neljän hengen scramble arvotuin ryhmin.

Kesäkuun ensimmäisenä keskiviikkona alkavat myös naisten lähdöt iltaisin klo 18.00 alkaen ja ne jatkuvat elokuun loppuun saakka. Naistoimikunta järjestää pieniä kisoja ja arvontoja ja kokeillaan myös erilaisia pelimuotoja toiveiden mukaisesti.

Naisten päätöskisa pelataan ke 7.9., josta lisätietoja lähempänä ajankohtaa.

Kesän aikana seura järjestää klubimatkoja neljä kertaa. 4.6. suuntaamme Iitti Golfiin, 15.7.-17.7. pelaamme Tahkolla kahta eri kenttää sekä yövymme rivitalotyyppisissä asunnoissa, ilmoittautua voi jo nyt nexgolfin kautta. Porin Yyteriin lähdemme 3.9. ja Alastarolle 8.10. Matkat tehdään bussilla ja ne on tarkoitettu kaikille seuramme jäsenille.

Perinteinen Pirkanmaan seurojen naisten reikäpeliottelu pelataan tänä vuonna kentällämme 28.7.. Ladykapteeni valitsee siihen kuusihenkisen joukkueen. Syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina pelataan neljän seuran perinteinen ystävyysottelu, johon myös tarvitaan naisia mukaan.

Naisten treenien ajankohdista ja teemoista löytyy tietoa seuran sivuilta osiosta koulutus. Uusi Pro:mme Sofia Johansson antaa myös yksityisopetusta sekä ottaa vastaan green card suorituksia.

Naistoimikunnan jäsenet toimivat myös tutoreina uusille tai vähemmän pelanneille, joten rohkeasti mukaan kierroksille.

Naistoimikunnalla on ilmoitustaulut kummassakin naisten Wc:ssä sekä naisten nurkassa, mikä sijaitsee parkkipaikan puoleisessa eteisessä. Sinne tulee myös uusi birdiepuu, jonne merkitään kesän aikana tehtyjä birdejä isolla kentällä. Nurkassa on myös tähtitaulu sekä tietoa Golfliiton haastekisoista. Ottakaa hihasta kiinni, kerromme mielellämme lisää.

Kannattaa liittyä myös naisten WhatsApp-ryhmään, siellä voit kysellä pelikaveria tai muutakin mikä askarruttaa ja siellä kerrotaan myös ajankohtaisista asioista.

Antoisaa ja rentouttavaa golfkesää kaikille toivottaa,

naistoimikunta: Anna, Anne, Irmeli ja Marja Leena

 

 

Ajanvaraus

Ajankohtaista

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Avoinna seuraavasti:

Su 15.5. klo 10-18

Ma 16.5. klo 10-18

Ti 17.5. klo 10-18

Ke 18.5. klo 10-18

To 19.5. klo 10-18

toimisto@pirg.fi

050 564 9994

Kentät:

Suljettu.
 
Arvioitu avaaminen: 18.5. Talvigriineille

Range:

Ark. klo 8 - 21

La - Su klo 8 - 19

   

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

PirG lehti 2022 3 01


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram