Jäseneksi Pirkanmaan Golf -seuraan!

Etsitkö hyvää seuraa? Miksi kannattaa liittyä meille? Me kerromme monta hyvää syytä.

  • Lämminhenkiseen seuraan on helppo tulla.
  • Aktiivinen seura tarjoaa paljon toimintaa kaiken ikäisille jäsenille.
  • Peliaikoja saa joustavasti ilman pitkiä jonotusaikoja.
  • Kilpailut järjestetään vain seuran jäsenille.
  • Useita hauskoja ja huippusuosittuja pelimatkoja kauden aikana, vain jäsenille.
  • Jäsenille edullisemmat Green Fee maksut
  • Vireä kenttä on - ja pysyy jatkossakin - mukavan lähellä tamperelaista.

Reilu LIITTYMISTARJOUKSEMME sisältää seuraavat edut:

  • Liittymisen ilman liittymismaksua
  • 1 kpl ilmainen green fee par 3-kentälle.
  • Ilmaisen 1,5 tuntia kestävän pro Anu Alpin koulutuksen.

 

   Liity jäseneksi        ICON Facebook

 

pirkanmaan golf pienempi Ajankohtaista

 

Golfkauden 2018 alkuun ei ole enää kuin pari kuukautta. Seura järjestää paljon toimintaa heti kauden alusta lähtien. Tässä tarkempi katsaus touko-kesäkuun tapahtumiin. Kustakin tapahtumasta uutisoidaan aikanaan vielä erikseen.  

 

Kilpailukalenteriin 2018 voi tutustua täältä ›

 

Jos et ole vielä jäsen, tutustu jäsentarjoukseemme ›


Kauden avaus la 12.5.

Avajaiskilpailu Greensome pelataan lauantaina 12.5. arvotuilla joukkueilla. Kilpailuun ilmoittaudutaan siis yksilöinä ja kilpailutoimikunta arpoo joukkueet. Kisassa pelataan tuttu yhdistelmä kahdesta kentästämme 9r Par-3 kentällä ja 9r isolla kentällä pelimuotona Greensome. Greensomessa joukkueen molemmat pelaajat avaavat, jonka jälkeen jatketaan paremmalla pallolla vuorotellen lyöden.

Avajaiskilpailun yhteydessä on myös avajaistapahtuma puheineen ja kapteenien avauslyönteineen. Messukylän rangen ja kentän avautumisesta uutisoidaan aikanaan erikseen. 

 

Sääntöilta ma 14.5. - paikalla sääntöguru Arto Teittinen

Heti avauskilpailun viikonlopun jälkeen maanantaina 14.5. järjestetään klubin takkahuoneella reilu 2 tuntia kestävä kaikille seuramme jäsenille avoin ja ilmainen sääntöilta, jonka tulee pitämään golfliiton päätuomari Arto Teittinen. Sääntöilta alkaa klo 18 ja se on oiva tapa tulla virkistämään muistia golfin säännöistä kauden käynnistyessä.

 

Senioreiden viikkokisa starttaa ma 14.5.

Senioreiden suosittu viikkokisa lähtee käyntiin heti avajaiskilpailun jälkeisellä viikolla ja pelataan tuttuun tyyliin joka viikko ma-ti. 

 

Junioritoiminnan avajaiset ke 16.5.

Seuran aktiivinen kesäkauden junioritoiminta käynnistyy avajaistilaisuudella keskiviikkona 16.5. klo 18. Lisätietoa junioritoiminnan sivuilta. Toukokuussa myös nuorten erityisgolfryhmä aloittaa ulkoharjoitukset ja kentällämme käy tuttuun tyyliin satoja koululaisia liikuntatunneilla tutustumassa golfiin.

 

Kilpailut jatkuvat - Scramble la 26.5.

Kuukausikilpailu Scramble pelataan 2-hengen joukkuein isolla kentälllä lauantaina 26.5. Tähän kilpailuun saa muodostaa halutessaan joukkueen etukäteen mutta myös yksittäin voi ilmoittautua. Scramblessa jokainen lyönti lyödään joukkueen molempien pelaajien toimesta aina parempi valiten seuraavia lyöntejä varten.

 

Viime kaudelta laajentunut Klubiviikkokisa käynnistyy ma 28.5.

Tällä kaudella peräti 14 viikon mittainen kaikille seuran jäsenille tarkoitettu klubiviikkokisa käynnistyy Scramblen jälkeisenä maanantaina 28.5. Pelimuotona 9r tasoituksellinen lyöntipeli ja pelipäivinä tutut ma-pe. Lisätietoa klubiviikkokisasta täältä.

 

Par-3 kentän tutustumiskierrokset alkavat

Aloitteleville sekä vähemmän pelanneille tarkoitetut Par-3 kentällä järjestettävät tutustumiskierrokset käynnistyvät myöhemmin ilmoitettuna ajankohtana touko-kesäkuussa ja jatkuvat koko kauden läpi. Niihin osallistumalla saa uusia pelikavereita sekä oppii käytännön vinkkejä kentällä pelaamiseen liittyen.

 

Ensimmäinen Miesten Saunalenkki pe 8.6.

Ensimmäinen kauden kahdesta Par-3 kentällä pelattavasta yhden mailan leikkimielisestä Saunalenkki-kisasta pelataan perjantaina 8.6. Uudet pelaajat, rohkeasti mukaan näihin tapahtumiin!

 

Vieraspelimatka lauantaina 9.6.

Kauden ensimmäinen vieraspelimatka järjestetään lauantaina 9.6. Kohde kerrotaan lähempänä. Seuran vieraspelimatkat ovat erittäin suosittuja tapahtumia, jossa bussilastillinen golffareitamme lähtee viettämään vieraskentälle mukavan päivän edulliseen hintaan sisältäen pelien lisäksi myös mm. ruokailun.

 

Naistoimikunnan aktiviteetit

Naisten oma kilpailu Messukylän Mimmien Perinteinen Scramble (MMPS) pelataan sunnuntaina 10.6. Naistoimikunnan järjestämät keskiviikkoiset naisten lähdöt sekä esimerkiksi birdiekisa käynnistyvät myös jo toukokuussa. MMPS ja sen ajankohtaan liittyvän valtakunnallinen "Naisten sunnuntai" käynnistävät myös kansallisen golfviikon.

 

Kansallinen golfviikko 11.-17.6.

Kansallisella golfviikolla tapahtuu paljon. Seuran juniorit lähtevät maanantaina kolmipäiväiselle golfleirille Lomakeskus Revontuleen, josta löytyy lisätietoa täältä

Torstai-iltana 14.6. kentällämme järjestetään +55 terveysliikuntapahtuma, joka sisältää monipuolista ohjelmaa. Ohjelmasta lisää lähempänä tapahtumaa. 

Perjantaina 15.6. pelataan kuukausikilpailu poikkeuksellisesti iltakisana yhteislähdöllä klo 18.00. Pelimuotona 9r pistebogey ja oheiskilpailuna lähimmäksi lippua väylällä 7 ja pisin draivi väylällä 9.

Lauantaina 16.5. kentällämme järjestetään "Golf koko perheen harrastuksena" teemailtapäivä, jota on tarkoitus mainostaa koululaisten tutustumisissa käyville lapsille ja nuorille ja sitä kautta heidän perheilleen. Viikonloppuna kentällämme vierailee myös erityisgolfin valtakunnallinen Special Olympics-edustusryhmä kaksipäiväisellä harjoitusleirillä.

 

Reikäpelimestaruuskilpailut käynnistyvät juhannuksen jälkeen

Seuran reikäpelimestaruuskilpailut käynnistyvät tänä vuonna vasta juhannuksen jälkeisellä viikolla. Mukaan mahtuu 32 miestä ja 16 naista. Kolme parasta palkitaan Seuran Mestaruuskilpailuiden yhteydessä.

 

24h-junnugolfille tapahtuma 25.-26.6.

Extreme-henkinen hyväntekeväisyystapahtuma 24h-junnugolfille järjestetään kentällämme myös tänä vuonna juhannuksen jälkeen. Viime vuonna Tuomo Nieminen pelasi yhteensä 100 väylää golfia vuorokauden aikana. Tapahtumaan kerätään sponsoreita sekä lahjoituksia ja tuotto käytetään seuran junioritoiminnan hyväksi.

 

Tasoituksella 37-54 pelaavien Par-3 kilpailu la 30.6.

Kesäkuun lopulla lauantaina 30.6. järjestetään isomman tasoituksen omaaville oma rento kilpailutapahtumansa Par-3 kentällä. Toinen vastaava kisa on luvassa elokuussa.

 


Seuran vastuuhenkilöt ja toimikunnat järjestävät myös muita tapahtumia.

Heinäkuussa toiminta jatkuu mm. Narukisan, Ryder Cupin, Par-3 kentän Mestaruuskilpailuiden sekä seuraavan vieraspelimatkan merkeissä.

 

Ajankohtaista

Ajanvaraus

Aukioloajat

Klubi:

Suljettu

 

Kentät:

Suljettu 

 

Range ja lähipelialueet: 

Suljettu


  

Pirkanmaan Golf ry.


Liity jäseneksi ›


juniortoiminnan laatuseura highres RGB pieni