Aloittelijoille suunnatut golfklinikat


Golfkeskus Oy Messukylä ja Pirkanmaan Golf ry panostavat koulutuksen teemavuonna 2022 golfin hiljattain aloittaneiden pelaajien valmennukseen ja kentällä pelaamisen tukemiseen.

Golfin tänä tai viime vuonna aloittaneille Pirkanmaan Golfin jäsenille järjestetään alkukauden ajan joka viikko golfklinikoita. Klinikat pidetään tiistaisin ja perjantaisin klo 16:30-17:30 ajanjaksolla 17.5.–29.7.

Klinikoilla käydään läpi golfin perusteita hieman tarkemmin kuin alkeiskurssilla. Klinikoiden ohjelma vaihtelee joka kerralle. Joskus saatetaan esimerkiksi keskittyä lähipeliin, toisella kertaa pitkiin lyönteihin. Klinikoita pitää PGA-koulutettu valmentajamme Sofia Johansson. 

Klinikoiden aikataulu:
Ti 17.5 lähipeli
Pe 20.5 putti
Ti 24.5 raudat
Pe 27.5 puumailat + avaukset
Ti 31.5 wedge
Pe 3.6 raudat
Ti 7.6 bunkkeri
Pe 10.6 lähipeli
Ti 14.6 putti
Pe 17.6 puumailat + avaukset
Ti 21.6 raudat

Klinikoille osallistuminen on veloituksetonta Pirkanmaan Golfin jäsenille. Kukin voi osallistua lähtökohtaisesti max. 3 klinikkakertaan. Maksimiosallistujamäärä yhdelle klinikkakerralle on 12 henkeä. Klinikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Mikäli klinikat eivät ole täynnä, myös muut kuin hiljattain golfin aloittaneet voivat osallistua klinikkaan. 

Ilmoittautuminen sofia.johansson@elisanet.fi tai 0400 581253

Yleiset Green Card-suoritukset sunnuntaisin klo 17


Green Card-suorituksia otetaan vastaan koko kauden ajan sunnuntaisin klo 17. Lue lisää Green Card-suorituksesta tästä linkistä.

Green Cardit vastaanottaa Sofia Johansson. Paikalla Green Card-suorituksessa on myös Pirkanmaan Golfin seura-aktiiveja avustamassa ja kertomassa seuran toiminnasta.

Koulutuksen teemavuonna kaikki Messukylässä Green Cardin suorittavat saavat myös kevyen logolla varustetun treenikassin, joka sisältää mm. hyödyllistä golfaiheista informaatiota ja joitakin pelaamiseen oleellisesti liittyviä työkaluja.

treenilaukku 3

 

Golftutorit kenttäpelaamisen tukena


Uutuutena valmennuksen teemavuonna 2022 lanseerataan golftutorointi. Tarkoituksena on tarjota golfin hiljattain aloittaneille pelaajille mahdollisuus tutustua kenttäpelaamiseen erityisesti Par 3-kentällä kokeneemman golffarin opastamana.

Pirkanmaan Golfin seura-aktiiveista ja pidempään pelanneista konkareista kerätään laajempi porukka golftutoreita. Tutortoiminnasta lisää tästä linkistä.

 

 

 

Ajanvaraus

Uutiset

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Suljettu.

Yhteydenotot:
toimisto@pirg.fi

Kentät:

Suljettu.
Talvigriinit käytössä kausikortin ja talvikausikortin omaaville.
Jäätyneellä nurmella liikkuminen kielletty.
 

Range:

Suljettu.


  

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

lehti kansi 2023

Anna palautetta seuratoiminnasta › 


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram