Kausi 2020 oli Messukylässä poikkeuksellinen monin tavoin. Kauden alussa paljon huolta ja kysymyksiä aiheutti pelaajien turvallisuus koronatartuntojen suhteen.

Sekä valtakunnallisia että Suomen Golfliiton jakamia ohjeistuksia paikallisesti soveltamalla toiminta saatiin alkuun. Hyvät käytänteet säilyvät koko kauden ajan ja golfkentälle johdetuilta tartuntaketjuilta vältyttiin.

Käyttöaste kasvoi rajusti

Golf kuuluu niihin harrastusmuotoihin, joita saattoi jatkaa pandemiasta huolimatta. Molempien kenttien ja harjoitusalueiden käyttöaste nousi rajusti. Kierrosten lukumäärä kasvoi Messukylän kentällä 35%, Vanhan kirkon kentän kierrosmäärien kasvu oli peräti 55%.

Uusia golffareita koulutettiin runsaasti, green cardeja myönnettiin noin 240 ja seuran jäsenmäärä kasvoi 137 henkilöllä.

Juhlavuonna kentänhoito suoritetaan uusitulla kalustolla

Kenttäyhtiö päätti sijoittaa kauden hyvää tulosta uusimalla kaikki tärkeimmät kentänhoitokoneet. Syksyllä suoritetut koeajot yllättivät positiivisesti ja antoivat perustellun syyn olettaa, että uusilla koneilla kentän yleisilme ja pelattavuus tulevat ensi kaudella edelleen paranemaan.

Kenttäyhtiön koko henkilökunta kiittää seuraa ja kaikkia kentällämme pelanneita hyvästä kaudesta.

Pysytään terveinä ja nähdään viimeistään juhlavuoden 2021 merkeissä!

Golfkeskus Oy Messukylän toimijat

 

Ajanvaraus

Uutiset

tee logo


Aukioloajat

Toimisto:

Ma-Pe 8-21
La 8-19
Su 8-21
 

Kentät:

Avattu.
 

Range:

Ma-Pe 8-21
La 8-19
Su 8-21
 


  

Pirkanmaan Golf ry.

 

Liity jäseneksi ›

Tykkää Facebookissa ›

Seuran yhteystiedot

Lue Citygolfia Messukylässä-lehti

lehti kansi 2023

Anna palautetta seuratoiminnasta › 


Anna hyvän kiertää!

Käytettyjen golfvälineiden välityspalvelu Messukylässä

601ecaa2f742ffb77feaafcab1db6897 300.87121212121x169

 

Instagram